PIRLANTA

Tektaş Seçimi Nasıl Olmaslı ? (Damat Adaylarına Özel)

Written by egramaltin

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen tüm planınız hazır. 🙂 Nerde teklif edeceğiniz, teklif ederken ne diyeceğiniz, o sırada hangi müziğin çalıyor olacağı bile belli olmuş olabilir. Ama Neden tektas pırlanta alıyorum? Hangi tektaş yüzüğü almalıyım? Hangi büyüklükte bir taş satın almalıyım? diyorsanız bu yazımız özellikle Damat adaylarına…

Gelelim en önemli noktalara Öncelikle pırlanta taşlar doğada bulunan ve herbiri birbirinden farklı olan elmasların işlenmesi ile elde edilmektedir. İşlenmesinden kastımız ışığı yansıtma kabiliyetinin artacağı şekilde geometrik bir biçimde kesilmesidir. Pırlanta taşlar çok dayanıklı ve serttirler. Bu nedenle de kıyamet gününe kadar doğada bulundukları formları ile var olacaklarını düşünülür. Evlilik teklifi esnasında Pırlanta Tektaş hediye edilmesi geleneği “Sonsuza Kadar Sadece (TEK) Seninle birlikte ” anlatımını temsil etmesindendir. Yani evlilik teklifi yaparken başka mücevherler yerine tektaş pırlanta alışımızın nedeni aslında bu anlamdır.

Hangi tektaş yüzüğü alacağınıza gelince; Bu konuda eş adayınızın özel bir zevkini veya beğendiğini bildiğiniz bir model varsa ne mutlu size.veya küçük sorularla neler istediğini anlamaya çalışmanız sizin açınızdan son derece faydalı olacaktır. Yine de  Şanlısınız uzun süren bir birlikteliğiniz varsa ve nokta atışı yapma imkanınız var demektir. Ama öyle olsa burada bu yazıyı okuyor olmazdınız sanırım.:)

Evlilik teklifi yüzüğü ömrünüz oldukça veya birlikteliğiniz sürdükçe saklanacak olan ve sizler için çok özel olan gecelerde kullanılacak olan bir yüzük olacaktır. Yani modası geçmemelidir. Modası geçmeyecek olan modeller ancak adı üzerinde klasikleşmiş modellerdir. Nispeten daha düz, 4 tırnaklı, genellikle beyaz altın, modelinde güne özel bir takım motifler taşımayan modellere bizler klasik modeller deriz.Altın ayarının 18 Ayar olması önemlidir. İyi para verip bir pırlanta alacaksınız ve bunun altını düşük ayar olacak kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir.

Klasik bir model seçeceğiz ama taşın büyüklüğü ne kadar olmalıdır? Bu sorunun cevabını elbette bütçeniz belirleyecektir. Ancak bir erkek olarak yıllarca bu konuda sitem dinlemek istemiyorsanız elinizden geldiğince karat ağırlığı fazla olan bir taş seçin. Bizim pırlanta danışmanları olarak önerdiğimiz en küçük evlilik teklifi yüzüğü 0,25ct’dir. Ama unutmayınız ki bu bu alanda kullanmanızı tavsiye ettiğimiz en küçük taştır. Bayanlar birbirlerinin evlilik teklifi yüzüklerini yarıştırırlar. Bunu unutmayın lütfen. Ayrıca renk değeri ortalaması olarak da sizlere tavsiyemiz Ona vereceğiniz en güzel renk bizce D rengi olacaktır.Yalnız buna eş değer E-F veya G renkleride oldukça beyaz taşlardır.

O halde toparlacak olursak ürün Tektaş Pırlanta Yüzük olacak. Model Klasik 4 tırnak düz bir model olacak. Taş büyüklüğü en az 0,25 CT olacak. Bütün bu özellikleri taşıyan mücevherin taş rengi en az  G olacak.  ( Tabi üst renkler de  olabilir bütçenizle alakalı olarak bunları da değerlendirebilirsiniz. )

Herşey tamam gerisi size kalmış artık Sevdiğiniz buna çok sevinecek emin olabilirsiniz…

Biz sizi şimdiden tebrik ediyoruz. Çünkü bilinçli bir damat adayısınız.

Evlilik teklifine uygun  pırlanta tek taş modelleri incelemek için.

www.eskisehirkuyumculuk.com

About the author

egramaltin

Leave a Comment