ALYANS ÖNERİ

Alyans Bakımı Temizliği ve Saklama Yöntemleri

alyansbakım
Written by egramaltin

logo

Doğru kullanma ve Bakım için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Hadi Başlayalım

Kimyasal Tehlikeler

Takılarınızın klor, aseton veya çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerle temas etmesi, renklerinin değişmesine ve matlaşmasına neden olur. Günlük kullanımda bulaşık yıkarken kullandığınız sabunların artıkları veya el kremleri bile takınızın üzerinde kalarak ışıltısını etkileyebilir. Saç spreyi, toz, yağ hatta vücut teri de zamanla kirlenmeleri ve parlaklıklarının sönmesini etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple gündelik yaşantınızda takılarınızın kullanımına özen göstermeli; kişisel bakımınızı yaparken veya temizlik maddeleri ile temasınız sırasında dikkatli davranmalısınız. Her an tetikte olmak kolay gelmese de bu etkileşimlerden uzak durmaya çalışmak alyans ve takılarınızın yıpranma payını en aza indirmenizi sağlayacaktır.

Doğru Temizleme Yolları

Küçük bir kaba bir miktar ılık su doldurarak içine sıvı sabun ekleyin. Takılarınızı(elmaslı, incili ve mercanlı ürünler hariç) üç-beş dakikalık bir süre bu karışımda bekletin. Daha sonra kılları yumuşak olan bir fırça ile (diş fırçası olabilir) nazikçe takınızın yüzeyini ve kir birikebilecek oymalı ve işlemeli yerleri nazikçe fırçalayın. Üzerindeki deterjanın gitmesi için takıyı akan suyun altında tuttuktan sonra kuruması için kağıt havlu üzerine bırakın veya baskı uygulamadan silin.

Doğru Saklama Yöntemleri

Mücevherlerinizi asla kendi orijinal saklama kutuları dışında bir yerde bulundurmayın. Çok zor bir zamanda kaldıysanız da, çizilmemesi için ayrı ayrı kalın peçete ya da havluya sarılmış halde, diğer mücevherlerle temas etmeyecek şekilde saklamalısınız. Bu arada mücevherlerinizi sürekli kullanmıyorsanız bile değerli ve yarı değerli taşların canlılığını kaybetmemesi için (özellikle inci ve zümrüt gibi grupların) hava alması ve ten ile temas halinde olmasının gerektiğini de unutmayın. Ara sıra kutularından çıkartıp gün ışığı altında tutmak ve kısa süreliğine de olsa takarak bu ufak bakımı yapmak faydalı olacaktır.

Aldığınız Yerde Bakım Yaptırmak

Alyansınız ve takılarınızın ilk günkü halini korumak için evde uyguladığınız yöntemler zaman geçtikçe yeteli gelmeyebilir. Veya takılarınıza yaptığınız bakım ile aynı canlı ve parlak haline kavuşamıyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz. Takılarınızı aldığınız firmaya, mücevher ve pırlanta sertifikanız ile gittiğinizde hem daha profesyonel yöntemler sunacak hem de değerli eşyalarınıza zarar vermeden ve hiçbir değişikliğe sebep olmadan ilk günkü haline dönmesini sağlayacak uzman bakımı memnuniyetle yapacaklardır.

About the author

egramaltin

Leave a Comment