Genel

Dünyadaki En Büyük Elmaslar

Written by egramaltin

De Grisogono Yeşil Elmas

7.3 milyon Dolar

De Grisogono Yesil ElmasBeyaz altın bir yüzük ile tasarlanmış olan De Grisogono Yeşil Elmas, 7 karat siyah elmas ile çevrelenmiştir. De Grisogono Yeşil Elmas, nadir bulunan soluk yeşil renktedir. Bu eşsiz güzelliğin rakibi; 41 karat olan Dresden Yeşil Elması, Almanya’da Dresden Kalesi’nde sergilenmektedir.

25 karat olan De Grisogono Yeşil Elmas, Aralık 2006’da, Grisogono’da bir takı evinde satışa sunulmuştur.

Flawless Blue Elmas

9.5 milyon Dolar

Flawless Blue ElmasFlawless Blue Diamond, 2009 yılında Cenevre’de “Sotheby Açık Artırması’nda” 9,5 milyon dolara satılmıştır.
İhalede, on beş dakika boyunca bu elmas için mücadele edilmiştir. 9,5 milyon dolar gibi bir rakam, ilk kez bir mavi elmas için ödenmiştir.

Sun-Drop Elmas

10.9 milyon Dolar

Sun-Drop ElmasGüzelliğiyle herkesi büyüleyen bu elmas, en pahalı 10 elmas arasına son yıllarda girmiştir. 110.3 karatlık elmas, 2010’da Güney Afrika’da bulunmuştur.

Kasım 2011 yılında; Sun-Drop Elmas, üzerinde 10,9 miilyon dolar fiyat etiketiyle en pahalı elmaslar arasında yerini almıştır.

Sonsuzluğun Kalbi

16 milyon Dolar

Sonsuzluğun Kalbi“Sonsuzluğun Kalbi” isminin verildiği bu canlı mavi renkteki elmas, 27.64 karat ağırlığıyla inanılmaz bir taştır. Güney Afrika madenlerinde keşfedilmiştir.

Sonsuzluğun Kalbi, 2000 yılı Ocak ayında, “Milenyum Yıldızı” olarak seçilmiştir. Özel bir koleksiyonun parçası olan bu eşsiz ürün, şu anda 16 milyon $ değerindedir.

Wittelsbach-Graff Elmas

24.3 milyon Dolar

Wittelsbach-Graff ElmasWittelsbach-Graff Elmas, birkaç asırlıktır. Listenin en eski elması olma özelliğine sahiptir. Bu eşsiz parça 17. yüzyıl ortalarında Hindistan’da keşfedilmiştir ve 35 karattır.

İngiliz kuyumcu Lawrence Graff, daha sonra elması yeniden biçimlendirmiş ve elmas onun ismiyle özdeşleşmiştir.

Steinmetz Pembe Elmas

25 milyon Dolar

Steinmetz Pembe ElmasBazı uzmanlar Steinmetz Pembe Elması, şimdiye kadar bulunan “en iyi” pembe elmas olarak nitelendirmişlerdir. Steinmetz Pembe Elmas, ilk olarak Mayıs 2003’te görücüye çıkmıştır.

Jenna Elfman, Smithsonian’da “Splendor Diamonds” sergisinde, 59.6 karat elması takmıştır. Elfman elmas için, “Göğsümde güzellik hissediyorum. Elması taktığınızda fiziksel titreşimlerini hissedebilirsiniz” demiştir. Bu eşsiz güzellik yaklaşık 25 milyon $ değerindedir.

Graff Pembe Elmas

46 milyon Dolar

Graff Pembe ElmasSteinmetz Pembe Elmas ve Graff Pembe Elmas, sınıflarının en iyileri olarak kabul edilir. Fakat bazı görüşlere göre Graff Pembe Elmas’ın, daha pahalı olduğu kabul edilmektedir.

Zümrüt kesim elmas, 24.78 karattır ve 46 milyon $ değerindedir. Bu nedenle, en pahalı renkli elmaslar listesinde dördüncü sırayı alır.

Graff Pembe elmas, 2010 yılında açık attırmada satılana kadar ünlü kuyumcu Harry Winston’a aitti. İngiliz kuyumcu Lawrence Graff, 46 milyon dolara Graff Pembe Elmas’ı satın aldı.

Umut Elması

250 milyon Dolar

Umut ElmasıMona Lisa’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen sanat eseri, bir resim ya da bir heykel değildir. “Umut Elması” adında nadir bir taştır. Dünyada üçüncü sırada olan elmas, 250 milyon $ değerindedir. Doğa Tarihi Smithsonian Ulusal Müzesi’nde yüksek güvenlik tedbirleri altında korunur.

45.52 karat olan mavi-gri taş, 1812 yılında bir Hint madeninde keşfedilmiştir. Umut Elması, o zamandan beri Harry Winston, Pierre Cartier ve Lord Francis Hope gibi yüksek profilli insanların ellerinde dolaşmıştır. Elmas bu özelliğinden dolayı, daha sonra ‘İkinci Beyefendi’ adını almıştır.

Elmas ile ilgili ilginç bir de rivayet vardır. Elmasın, onu sahiplenenleri intihar etmelerine neden olduğu iddia edilen bir lanet taşıdığına inanılmaktadır.

Ocean Dream Elmas

Değer Biçilemez

Ocean Dream ElmasGöz kamaştırıcı canlı mavi-yeşil renginden dolayı Ocean Dream Elmas olarak adlandırılmıştır. 5.5 karatlık elmas Orta Afrika madenlerinde bulunmuştur ve oldukça nadirdir.

Amerika Gemmological Enstitüsü’ne göre; elmastaki okyanusun doğal mavi rengi, milyonlarca yıl radyasyona maruz kalarak oluşmuştur.

Spirit of de Grisogono Elmas

Değer Biçilemez

Spirit of de Grisogono ElmasÇok az elmas, büyüklük açısından Spirit de Grisogno Diamond ile rekabet edebilir. Kesilmeden önce siyah elmas, dünyanın en büyük elmasıydı. Şimdi bile bu harika elmas, dünyanın en büyük siyah elmasıdır ve 312.24 karattır.

Şu anda altın bir yüzüğün üzerinde sergilenen bu nadide parça; eşsiz güzelliği, büyüklüğü ve rengiyle tartışmasız dünyanın en pahalı elmasıdır.

Yeryüzünün bizlere sunduğu eşsiz güzelliklere, yer altının sessiz kalması düşünülemezdi elbette… Paha biçilemeyen bu taşlar, hiç şüphesiz herkesin hayallerini süslüyor. Mavi, yeşil, siyah, pembe… Canlı ve göz alıcı renkleriyle hayran kalmamak elde değil, değil mi?

About the author

egramaltin

Leave a Comment